ZIVA DESIGN je most medzi generáciami v rodine. Generačné posolstvo. Prenos tradície do súčasnosti.  Produkt remeselnej výroby, atraktívny pre dnešnú generáciu. 

 Remeslo tkanie v Rejdovej na Gemeri

 

150 ROČNÁ RODINNÁ TRADÍCIA

V našej rodine máme kultúrne a duchovné dedičstvo. To nemá každý!

Narodila som sa na Gemeri, v malej dedinke Rejdová, ktorej obyvatelia sa v minulosti zaoberali chovom oviec a poľnohospodárstvom, s čím prichádzali ruka v ruke aj spracovanie vlny a výroba tkanín z ľanu a konope. Toto remeslo pripadlo v rodine ženám. V našom rode vynikali ženy dôvtipom a usilovnosťou, každá z generácií žien prispela k remeslu ručné tkanie niečím novým.

 

1. PRASTARKÁ

Tkanie na humne

Na fotografii je moja prastará mama Mária Molčan Bezeková. Fotka vznikla po druhej svetovej vojne,  približne v rokoch 1948 - 1949 a nafotil ju známy sochár, dizajnér, výskumník, publicista a milovník prírody Václav Kautman.
 

 stará mama z Rejdovej

2. STARKÁ

Majsterka ľudovej umeleckej výroby UĽUV

 

Toto je moja stará mama, Mária Bezeková,  ktorá doviedla remeslo tkania až na takú úroveň, že získala titul Majsterky ľudovej umeleckej výroby v roku 1989. Starká, dokázala na krosnách vyrobiť všetko, čo jej výtvarníčky v ÚĽUV navrhli. Nite života sa pretrhli 12.11.2022
 

 tkanie na drevenych krosnach v ľudovom kroji v Rejdovej

3. MAMA

 V ľudovom kroji z Rejdovej

 

Na tejto fotografii zapózovala moja mama Mária Mihóková, keď mala 16 rokov,  pre časopis a knihu Krásy Slovenska v roku 1974. Je oblečená v slávnostnom Rejdovskom kroji, ktorý je zdobený výšivkou.

 tkanie na krosnach v atelieri

4. DCÉRA JANA

Som 4. generácia v rodine

 

Spolu s mojou rodinou, sa nažíme rozvíjať 150 ročnú rodinnú tradíciu pod značkou Z I V A DESIGN. Usilujeme sa, jednému z najstarších slovenských remesiel a tradícií, dať nový rozmer cez recykláciu a zhodnocovanie materiálov, navrhovať jedinečné bytové doplnky nielen do interiéru ale aj  praktické pre udržateľný životný štýl.  

Po práci v celkom inom odvetví som neodolala rodinnej tradícií. Vyrastala som medzi látkami a niťami. Počúvala klepot bidla a rozprávanie starej mami. Odrazu som mala celkom jasno v tom, ako sa má môj jej život zmeniť. 

 

  majster ľudovej výroby z Rejdovej

Majsterka ľudovej umeleckej výroby,

ktorá s láskou odovzdala do základov značky Z I V A DESIGN svoje dlhoročné vedomosti a zručnosti z remesla ručné tkanie.

  Jana Zifčáková so starou mamou z Rejdovej

Jej miniatúrne zeleno ružové koberčeky v 70. rokoch obleteli svet, kedy ich tkala pre slávne slovenské domčeky pre bábiky, do Holandska.

Mária Bezeková

Starká z Rejdovej, Gemer

Tradícia, ktorá hreje pri srdci

Len to, čo je tvorené s vášňou, má skutočnú hodnotu. Zbierka vzoriek pre ÚĽUV, diplom, tkáčsky člnok vyhobľovaný rukami žien z našej rodiny, vreteno s ľanom, farebné miniatúrne tkané koberčeky či ocenenia, to všetko a oveľa viac, si ceníme v našej rodine ako poklad, ktorý nám tu generácie pred nami zanechali. 

 ručné tkanie

Značka ZIVA DESIGN dnes

Navrhnuté pre udržateľný životný štýl

Vyberte si produkty