ZIVA DESIGN je most medzi generáciami v rodine. Zhodnocuje generačné posolstvo. To nemá každý.

 tkanie v minulosti historický obrázok

O PÔVODE REMESLA V RODINE

Jana Žifčáková, rodená Mihóková, sa narodila v malej Gemerskej obci Rejdová, ktorej obyvatelia sa v minulosti zaoberali chovom oviec a poľnohospodárstvom, s čím prichádzali ruka v ruke aj spracovanie vlny a výroba tkanín z ľanu a konope. Toto remeslo pripadlo v rodine ženám. V našom rode vynikali ženy dôvtipom a usilovnosťou, každá z generácií žien prispela pri výrobe tkaním niečím novým a každá zo žien priniesla do rodiny aj nejaké náradie, ktoré bolo často predmetom dedičstva. Také boli hlavne krosná. Krosná sa vynášali zo spoločnej izby iba na veľké sviatky, napríklad počas „Kračúna“, čiže Vianoc, pred Veľkou nocou sa zase presúvali na humno, kde sa na nich dalo pracovať v prívetivejšom počasí aj vonku. Dve predchádzajúce generácie prastarej mamy vyrábali látku z vlny ,,postav“ a plátno tkali ľanové a konopné. Boli šikovné - čo nespotrebovali v domácnosti, to predali na trhu a dokonca vyrábali koberce, do ktorých zatkávali staré nepotrebné látky. Prastará mama zbierala i nevyužité oblečenie z detského domova, to spracovávala podobným spôsobom a vyrobené pokrovce chodievala predávať po dedinách, presúvajúc sa cez kopce pešo. Po 2. svetovej vojne, keď vzniklo Ústredie ľudovo umeleckej výroby (ÚĽUV), zoznámila sa prastará mama s ľuďmi, ktorí ho zastupovali, a pozvala ich k nám domov. Postupne ich k nám chodievalo čoraz viac a prastará mama začala s ÚĽUVom úspešne spolupracovať. Pridala sa i naša starká, tá dokázala na krosnách vyrobiť všetko, čo jej výtvarníčky v ÚĽUV- e vyvzorovali.

 stará mama z Rejdovej

Často nevedela, kde jej výrobky skončia a či nebudú súčasťou nejakého projektu. Takto dostala aj objednávku na malé prúžkované koberčeky na modrej osnove. Doma si všetci lámali hlavu, na čo to komu bude, veď v tých časoch sa ešte nič také nerobilo, aj úsporné prestierania prišli oveľa neskôr. A tak prešiel čas a na malé koberčeky sa celkom zabudlo. V našej rodine sa odoberá časopis Slovenka viac ako 50 rokov, jedného dňa som v ňom listovala a tam, na obrázku slovenskej izbičky pre bábiky, na zemi, pri posteli, ležal koberček našej starkej Márii Bezekovej. Čítali sme text vedľa obrázka, kde sa objavilo i meno starkej - až vtedy sa dozvedela o slovenských domčekoch pre bábiky, ktoré sa vyvážali do Holandska. Stará mama vďaka svojej šikovnosti a umeleckému cíteniu získala titul majsterky umeleckej výroby.  

Po práci v celkom inom odbore Jana neodolala rodinnej tradícií. Vyrastala pri krosnách, medzi látkami a niťami. Počúvala klepot bidla a rozprávanie starej a prastarej mamy. Odrazu mala celkom jasno v tom, ako sa má jej život zmeniť. Snaží sa, jednému z najstarších slovenských tradícií, dať nový rozmer.

 

  Stará mama z Rejdovej

Majsterka ľudovej umeleckej výroby,

ktorá s láskou odovzdala do základov značky ZIVA DESIGN svoje dlhoročné vedomosti a skúsenosti.

  Jana Zifčáková so starou mamou z Rejdovej

Jej miniatúrne zeleno ružové koberčeky v 70. rokoch obleteli svet, kedy ich tkala pre slávne slovenské domčeky pre bábiky, do Holandska.

Mária Bezeková

Starká z Rejdovej

História, ktorá hreje pri srdci

Len to, čo je tvorené s vášňou, má skutočnú hodnotu. Zbierka vzoriek pre ÚĽUV, tkáčsky člnok vyhobľovaný rukami žien z našej rodiny, ručne tkané ľanové plátno. To všetko a oveľa viac si po roky strážime ako rodinný poklad a spomienku na dedičstvo, ktoré nám tu generácie pred nami ponechali.

 ručné tkanie

Značka ZIVA DESIGN dnes

ZIVA DESIGN, to je produkt ručnej výroby, atraktívny a zaujímavý pre dnešnú generáciu

Zistiť viac