spolupraca s grafickym studiom

Alena Mazánová

CEO, CUBE Studio, Trnava

9 + 1 PODNETOV K ZMENE

V živote si pamätám momenty, z ktorých skladám celok. Vyskladala som 9 + 1 podnetov, ktoré do seba zapadajú ako puzzle a dávajú zmysel.

 

#1 SYMPATICKÝ PRÍBEH

Za hnedobielou identitou značky stojí profesionálne grafické štúdio z Trnavy. Hnedá symbolizuje pozitívnu energiu, produktivitu. Hnedá ako symbol zviazania sa s pôvodným, domovom a so zemou, tradičným. Biela vzbuduje životnú rovnováhu. Práve Alene, som medzi prvými vyrozprávala svoje pocity a z jej strany zaznelo: "Váš príbeh je nám sympatický a radi by sme Vám s tým pomohli." Namiesto novej garáže som investovala do loga a unikátnej identity. 

 priateľka a bývalá kolegyňa

Rachel Sanders

Informačný dizajnér, UK

#2 NAČO ÍSŤ TAM, KDE IDÚ VŠETCI

"Jani, načo ísť tam, kde idú všetci." Táto trefná myšlienka zaznela od najlepšej priateľky a bývalej kolegyne z OMS Lighting, ktorá mi často príde na um aj dnes.

#3 PSYCHICKÁ POHODA

Presvedčiť rodinu o správnosti môjho rozhodnutia bolo jedno z najťažších. Ak nemáte morálnu pohodu v rodine, ísť do nového je ťažké. Psychickú pohodu je vidieť na tvári človeka.Otec a mama povedali: "Nájdi niekoho, kto ti vyrobí krosná." Našla som zručného remeselníka, učiteľa v Ružomberku, ktorý vyrobil pre ZIVA  2 nové tkáčske stavy, s odstupom času sme väčšie ponúkli  pre vzdelávanie detí do Základnej školy v Smoleniciach a druhé menšie slúžia 13 ročnému chlapcovi v okolí Trnavy.

 Ziva rucne tkanie

#4 PREČO NÁZOV ZIVA 

Slovo ZIVA má tri význami:

1. Pri štúdii poznatkov z ľudového tkáčstva,  ma zaujal odborný termín ziva. Ziva je trojuholník, ktorý vzniká napnutím a krížením horných a dolných osnovných  nití pri prešlapovaní nohami podnožmi. Manžel zhodnotil, že "slovo ziva má silu." Výstižný a ľahko zapamätateľný praslovaný názov, ktorý tvorí základ dokonalého výrobku.

2. Živa, Živena  bola v slovanskej mytológii bohyňa života a životodarnej sily, ktorá prebúdzala k životu rastliny, stromy, zvieratá. Našou spoločnou snahou v rodine je dať 150 ročnej rodinnej tradícií nový život

3. Moje umelecké meno je Jana Ziva, vzniklo odvodením od môjho priezviska Žifčáková. 

 Dcéra Riana a syn Dušan

Riana a Dušan

#5 MOJE DETI

Moje deti Riana a Dušan sú pre mňa dennou fyzickou i mentálnou podporou. Obaja sú strategicky mysliace osobnosti, pomáhajú mi so smerovaním značky, v nadväzovaní kľúčových kontaktov, rozvíjaní obchodných príležitostí i v marketingu. 

#6 MÁTE V SEBE KREATIVITU

V predchádzajúcej práci som mala jedinečné príležitosti stretávať sa priamo s majiteľmi inovačných podnikov a dizajnérmi z rôznych priemyselných odvetví, zo Slovenska i zo sveta. Prvý majiteľ korporácie, ma naučil rozhodnúť  sa. Druhý, konštruktívne myslieť.  Mala som jedinečné príležitosti spolupracovať a spoznávať ich priamo pri práci. Raz, som  stretla obchodného manažéra Lego Group, ktorý sa ma spýtal:  „Či viem, prečo v skutočnosti  tkám. Odpovedala som, že áno, pretože chcem rozvíjať rodinnú tradíciu. Odpovedal: „V skutočnosti tkáte preto, pretože máte v sebe veľa kreativity a potrebujete ju dať zo seba von.“ 

 Paulína Kvaššayová

Mgr.art. Paulína Kvaššayová

Grafická dizajnérka

#7 CESTA BEZ PREKÁŽOK NIKAM NEVEDIE

„Veľmi si vážim a obdivujem ľudí, ktorí sa aj napriek prekážkam nevzdávajú a aj keď je za tým kus cesty, tvrdej práce a veľa obetovaného času, no predsa ste sa dopracovali k víťaznému koncu a zarábate si tým, čo Vás napĺňa a baví. A nielen vás, ale aj vašu rodinku. Nás na škole čoraz viac a viac vedú k tradičným remeslám a snažia sa ich podporovať a pretvárať tak, aby boli produkty remeselnej výroby atraktívne, zaujímavé pre dnešnú klientelu a Vám sa to darí zjavne veľmi dobre, pretože ste prišli s niečím tradičným, no zároveň novým a kreatívnym.“ 

 Majsterka uluv tkanie

Mária Bezeková

Starká, Majsterka UĽUV

#8 TKANIE AKO ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Vnímať jej celoživotné dielo som začala vtedy, keď som mala sama potrebu životnej zmeny. V tak konzumnej spoločnosti, ktorá je posadnutá materiálnymi statkami, je predsa náš život radostnejší.

 Jana Zifcakova

#9 NOVÁ VÝZVA

Cítila som, že potrebujem progresívnu zmenu. Novú výzvu, v ktorej zabojujem pre moju rodinu. Rozhodnúť sa mi trvalo 2 roky. Možno je to pridlho, možno málo. Potrebovala som na to prirodzene dozrieť. Bola som skúsenosťami a vedomosťami v ručnom tkaní na totálnej nule. Chcela som sa učiť nové, dlhotrvácne. Prepojiť tradíciu do súčasnosti. Zmeniť prežitok na zážitok. Spomaliť. Budovať vlastné vzťahy so zákazníkmi. K interiérového dizajnu a originalite som mala od malička blízko. Kto hľadá, ten nájde. Našla som nezávislosť, viac času pre rodinu a work-life balance.

 Diana

Diana Myšáková

Žurnalistka

+ #1 VY STE RUKY

"Vy ste ruky", povedala Diana, synova priateľka, na spoločnom teambuildingu. V tej chvíli som si uvedomila, že potrebujem mať ľudí okolo seba, ktorým dôverujem, poznajú ma a ktorým delegujem úlohy, ktoré som doteraz robila  z časti sama.