Most naprieč generáciami
Synergia rodinného remesla, udržateľnosti a dizajnu
Atypické a netradičné materiály dodávajú tradičným remeslám nový život. Týmto inovatívnym prístupom bola sprevádzaná aj konzultačná spolupráca s Martinou Hatalovou, študentkou 3.ročníka na Katedre dizajnu nábytku a interiéru na Technickej univerzite vo Zvolene. Snažili sme sa prekročiť hranice tradičného remesla použitím netradičného prírodného materiálu - kovového drôtu. Výsledkom univerzitnej školskej práce bolo ručne tkaná drôtená misa na ovocie.
Priebeh konzultačnej tvorivej činnosti opisuje Martina vlastnými slovami:
Spolupráca vznikla vďaka predmetu „Remeslo a dizajn“, ktorý máme na Katedre dizajnu nábytku a interiéru vo Zvolene. Požadovalo sa od nás zvoliť si remeslo a osloviť profesionálneho lokálneho umelca v odvetví, ktorá nám priblíži toto remeslo a vtiahne nás hlbšie do procesu tvorby.
Vybrala som si tkáčstvo a po krátkom hľadaní „profesionála v tkáčskom remesle“ som mala jasno. Koncept značky ZIVA DIZAJN ma očaril natoľko, že som nehľadala plán B a rozhodla som sa zakladateľku značky osloviť ako jedinú spomedzi všetkých. Zaujali ma jej produkty, ktoré napriek 150-ročnej rodinnej tradícii nedýchajú ľudovým charakterom, ale naopak sa približujú modernému interiérovému dizajnu. Napokon som plán B nepotrebovala, lebo Jana sa z návrhu na spoluprácu tešila rovnako ako ja.
Ponúkla mi možnosť navštíviť jej ateliér, ktorý ma už z príchodu obklopil príjemnou tvorivou atmosférou. Ukázala mi srdce ZIV-Y a naučila ma tkať na profesionálnych krosnách, ktoré využívajú na prácu, ale aj na rodinných ľudových krosnách, ktoré sú určené ako sama Jana hovorí pre zážitok.
Pred návštevou ateliéru som skúšala tkať malé vzorky z rôznych materiálov bez krosien - na vlastnoručne zhotovenom stolovom ráme, teda prepletaním osnovy rukami. Po skúsenosti tkania na krosnách v ateliéri som mala jasno a vedela som, že finálny produkt musí byť vytvorený tradičným spôsobom v rámci remesla a inovácia musí prísť s materiálom.
Prvá myšlienka tkať z drôtu prišla už v ateliéri, kedy som prvý krát pochopila princíp tkania a získala veľa vedomostí o vlastnostiach ručne tkaných výrobkov. Práve drôt mi otváral nové možnosti pracovania s týmto remeslom a dovoľoval mi tvoriť v kontraste s bežnými vlastnosťami tkaného výrobku ako sú mäkkosť, plošnosť a textúra.
Drôt je pevný, netrhá sa, nie je elastický a vyniká v detailoch svojim jedinečným leskom. Po nájdení správneho typu drôtu, ktorý sa správa veľmi podobne ako niť, vznikali prvé vzorky. Jemný ale pevný drôt som kombinovala spočiatku s džínsami. No po tom, čo som Jane ukázala ďalšiu vzorku, ktorá bola kombináciou drôtu s drôtom sme mali víťaza, ktorý mal v našich očiach potenciál.
Po desiatkach hodín experimentovania, skúšania a tkania na doma vytvorenom rámovom krosne vznikali dynamické textúry, ktoré boli základom krásy celého produktu - misy na ovocie. Priestorovosť, riedka alebo hustejšia štruktúra, ktorá podporuje vyniknutie samotného princípu tkania a odlesky boli nové výzvy pri tvarovaní interiérového doplnku – tkanej drôtenej misy na ovocie. Cieľom bolo vytvoriť dva rôzne tkané textúry pre jablká a hrušky pomocou organických jemných kriviek.
Výsledný produkt bola misa na zrejúce ovocie, ktorej základ vytvára nové možnosti pre tkanie s drôtom.
Autor článku: Martina Hatalová
Odborný konzultant: Jana Ziva