150 ROČNÁ RODINNÁ TRADÍCIA

Korene značky ZIVA DESIGN siahajú do 150 ročnej rodinnej tradície na Gemeri, do prostej dediny Rejdová. Do rodiny, ktorá má kultúrne a duchovné dedičstvo.

Tkáčske remeslo pripadalo v rodine ženám. V rode vynikali ženy dôvtipom a usilovnosťou. Každá zo štyroch generácií žien prispela k tkáčskemu remeslu niečím novým.

 Rodinné remeslo a tkanie na humne

1. PRASTARKÁ

Tkanie na humne

Tkáčstvu sa už od detstva venovala naša prastará mama Mária Molčan Bezeková. Tkala plátno, uteráky, súkno, koberce a patrila k prvým tkáčkam, ktoré zasväcovali pracovníkov ÚĽUV-u  do výroby rejdovských vlnených záster a handričkových kobercov. V roku 1963 získala osvedčenie o kvalifikácii Majsterky ľudovej umeleckej výroby v odvetví tkania.

Fotografia prastarej mami vznikla po druhej svetovej vojne a nafotil ju známy sochár, dizajnér, výskumník, publicista a milovník prírody Václav Kautman.

 Tkanie na krosnach

2. STARKÁ

Majsterka ľudovej umeleckej výroby UĽUV

 

Starká, Mária Bezeková, profesionálne spolupracovala s ÚĽUV-om od roku 1972. Ovládala všetky techniky výroby vlnených tkanín a kobercov z textilného odpadu, tkala vlnené súčiastky k tradičnému odevu a jej šikovné ruky dokázali na krosnách vyrobiť všetko, čo jej výtvarníčky v ÚĽUV navrhli. V 70. rokoch vyrábala miniatúrne zeleno-ružové koberčeky, ktoré boli súčasťou zariadenia ikonických, vo svete preslávených tradičných domčekov pre bábiky v Holandsku. Titulom majsterky ľudovej umeleckej výroby bola ocenená v roku 1989. Jej najobľúbenejšie tkané výrobky boli jedálenske prestierania. Natkala ich tisíce - pre domácnosti, reštaurácie i turistov Slovenského Rudohoria. Nite ŽIVOTA sa pretrhli 12.11.2022

3. MAMA

 V ľudovom kroji z Rejdovej

 

Na tejto fotografii zapózovala moja mama Mária Mihóková, keď mala 16 rokov,  pre časopis a knihu Krásy Slovenska v roku 1974. Je oblečená v slávnostnom Rejdovskom kroji, ktorý je zdobený výšivkou.

  Rodinne remeslo

Majsterka ľudovej umeleckej výroby v ručnom tkaní na Slovensku,

ktorá s láskou odovzdala svojej vnučke JANKE jej dlhoročné vedomosti a zručnosti z rodinného remesla.

  Handričkovy koberec

Miniatúrne zeleno ružové tkané koberčeky v 70. rokoch obleteli svet, kedy ich tkala pre slávne slovenské drevené domčeky pre bábiky do Holandska.