symboly údržby

 

PRANIE 

Ručne tkané výrobky z bavlny a ľanu sú prateľné v automatickej práčke na 30 °C, ak to dovoľuje materiál, veľkosť a váha výrobku. Tkaním vznikajú mriežky, ktoré sa prvým praním k sebe pritlačia, preto po prvom opratí v rozmere môže ubudnúť 1 - 2 cm. Preto ešte za mokra výrobok vytvarujte a mierne ho rukami natiahnite do strán.
Neodporúčame aviváže.
Vyhnite sa bieleniu.

Nepoužívajte kefy.
Na škvrny môžete použiť odstraňovače škvŕn.

ODSTREĎOVANIE

Ručne tkané výrobky odstreďujte na nižších otáčkach. Odporúčame rýchlosť 800 otáčok za sekundu, pri väčších kobercoch ešte menej, t.j. 600 ot/sek.

SUŠENIE

Nepoužívajte sušičku.
Po opratí menšie výrobky položte na rovnú podložku, pre väčšie výrobky použite vešiak v interiéri či vonku, na čerstvom vzduchu.
Vyhnite sa sušeniu na slnku alebo priamych zdrojoch tepla.

ŽEHLENIE

Tkané výrobky z bavlny a ľanových nití sú takmer nekrčivé. Ich žehlenie nie je nevyhnutné, ak to však potrebujete, žehlite na teplote 110 °C s naparovaním. Stačí jemne prežehliť. Nesnažte sa dosiahnuť ideálnu hladkosť materiálu.

FARBY

Pri nefarbených a farbených bavlnených výrobkoch sa môžu vyskytnúť malé rozdiely vo farbe.  Stálofarebné sú výrobky z prírodných ľanových špagátov, konope, vlny a kože.

V SKRATKE

Prestieranie. Mokrý výrobok natiahnite mierne do strán, po vyschnutí prežehlite parou.

Vankúše. Obliečky na vankúšoch pred praním otočte na rubovú stranu, obliečky so zipsom do polovice zazipsujte. Mokrý výrobok natiahnite mierne do strán.   

Vnútorný vankúš je prateľný v automatickej práčke.

Koberce. Z koberca vytraste prach a nečistotu, poskladajte ho, aby bol v pračke rovnomerne rozložený a vložte do bubna pračky. Mokrý výrobok natiahnite mierne do strán.  
Väčšie koberce perte v profesionálnej čistiarni alebo tepovačom.
Po vyschnutí koberce o hrúbke 0,5 cm prežehlite parou.
Na zvýšenie bezpečnosti použite protišmykovú podložku. 
Tkané koberce nie je vhodné umiestniť od steny - po stenu. Vždy si nechajte aspoň 5 cm toleranciu. 
Pri vysávaní  kobercov nepoužívajte na robotických vysávačoch rotačnú kefu.

Sedacie vaky. Recyklovanú EPS drvinu  časom doplňte. Obliečku pred praním otočte na rubovú stranu a zips zazipsujte.

Totebag. Pred praním otočte vnútro tašky na rubovú stranu, v automatickej práčke perte samostatne, nie s iným oblečením. Mokrý výrobok natiahnite mierne do strán.  Žehlite pomocou rukávnika parou. Podšívku čistite priebežne rolkou na čistenie odevov.  

Výrobky z recyklovaných regenerovaných a nefarbených zhlukov bavlnených nití majú svoj vlastný špecifický zápach, ktorý po čase a používaním postupne vymizne.

DOBRÉ VEDIEŤ

Hovorí sa, že po ručnom tkaní si nite potrebujú „oddýchnuť“.  Pri kobercoch môžu vzniknúť malé rozdiely vo veľkosti maximálne +/-3 cm. Každý ručne tkaný výrobok je unikátny.
Všetky výrobky ZIVA DESIGN majú jednu spoločnú vlastnosť a tou je individualizácia. Každý kus môže byť tak trochu iný, pretože každého sa dotkla ľudská ruka. V tom je skutočný luxus. 
Výrobok je ručne vyrobený, a preto sa môžu vyskytnúť  malé rozdiely rozmerov. Drobné výstupky zatkanej tkaniny nie sú vadou, ale prirodzenou súčasťou výrobkov ZIVA.

Ručne tkané výrobky ZIVA DESIGN sú praktické na údržbu a nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Máte v rukách ručne vyrobený produkt, tak s ním aj zaobchádzajte. Ďakujeme.