Jedno slovenské príslovie hovorí: „Dobrá gazdiná pre pierko aj plot preskočí.“ Naše staré mami viedli domácnosť tak, aby sa nič nevyhadzovalo a všetko sa využilo.
Takto, kedysi dávno, vznikli aj ručne tkané koberce, kde sa použil nepotrebný textil, ktorý dostával v rodinách druhú šancu. Dnes je to opäť aktuálne a potreba recyklácie textilu sa hlási oveľa naliehavejšie ako kedykoľvek predtým. Tak vznikol aj náš projekt z recykláciou džínsov „DAJME STARÝM DŽÍNSOM NOVÝ ŽIVOT“. Dodnes sa nám podarilo vyzbierať približne 150 kg obnosených džínsov a vyrobiť viac ako 50 džínsových tkaných kobercov a vankúšov.

Prečo je dôležité recyklovať džínsy? Pretože sa ich ročne vyrobí na svete  600 miliónov kusov. Nie je to malá záťaž pre životné prostredie. Riflí je veľa, je to trvácny materiál, až nezničiteľný, víde strih z módy a vyhodia sa. Dajme preto spoločne vyslúženým džínsom nové využitie – nový život.

SÚ 3 MOŽNOSTI:

1. Vyberte si z našej štandardnej ponuky ručne tkaných produktov z recyklovaných riflí. Tkané koberce, vankúše a kabelky Tote sú vyrobené z riflí, ktoré nám ľudia na Slovensku posielajú, pretože im záleží na životnom prostredí, udržateľnosti a chcú byť spolutvorcami druhej kolekcie ZIVA DESIGN JEANS, spojenej s poctivou ručnou výrobou a recykláciou textilu. 

Tkané koberce z recyklovaných džínsov vyrábame štandardne v rozmeroch 60 x 90, 60 x 135, 60 x 200, 60 x 250 cm. Džínsové koberce majú široké využitie nielen v modernom interiéri  alebo na chalupe - v kúpeľni, spálni, detskej či obývacej izbe ale aj v exteriéri -  na terase, balkóne, v záhrade. 

Vankúše z recyklovaných džínsov ponúkame v súčasnosti v rozmere 45x45 cm ako samostatný návlek alebo na požiadanie s vnútorným vankúšom.   Na zakázku vieme vyrobiť akýkoľvek iný rozmer a tvar vankúšov, okrem okrúhlych tvarov.

Koľko džínsov zrecyklujeme priemerne ručným tkaním? 

Na vankúš 45x45 zrecyklujeme 2-3 kusy džínsov a na koberec 60x90 – 4ks, 60x135 - 6ks, 60x200 - 8ks, 60x250 - 9ks. Na tkanú džínsovú tašku Totebag zrecyklujeme 2-3 kusy džínsov. Každé džínsy sú iné strihom, veľkosťou, preto údaje sú uvedené pre predstavu. Presný počet kusov vieme povedať až pri hotovom výrobku.

2.  Nechajte si utkať originálny koberec, vankúš alebo kabelku Tote z vašich riflí. Na váš výrobok použijeme iba materiál, ktorý nám dodáte alebo ho s Vašim súhlasom doplníme o džínsy,  ktoré máme skladom. Pošlete nám džínsy – vyberiete si rozmer a vzor, podľa našej ponuky džínsových výrobkov v eshope, uvítame aj vaše nové nápady a podnety k farebnosti a vzorom a my vám pridáme 12% zľavu na džínsové výrobky, ktoré vyrobíme z vašich džínsov, pre Vás. Aktuálne ceny džínsových výrobkov nájdete v našom eshope.

3. Majte dobrý pocit, že sa stávate spolutvorcami udržateľnej džínsovej kolekcie ZIVA DESIGN JEANS. Pošlite nám džínsy poštou, kuriérom alebo prineste osobne do nášho ateliéru v Malých Karpatoch. Džínsy musia byť opraté a zabalené. V novom ručne tkanom dizajne Vám budú naďalej dlho robiť radosť ale aj pripomínať milé spomienky, keď ste džínsy nosili.

Ako sa starať o tkané výrobky z riflí?
Rifľové koberce a vankúše sú prateľné v automatickej práčke na 30 °C pri rýchlosti odstreďovania 500 ot./sek.  Ručne tkané džínsové totebagy odporúčame prať ručne.  

Využite túto možnosť a doneste nám vaše obnosené džínsy na tri Dni tvorivosti, na podujatie Sashe v tržnici, v septembri, v dňoch od 14.-16.9.2022. ZIVA DESIGN priestor nájdete na balkóne pod číslom F07. Džínsy doneste opraté a zabalené. 

Čo si myslia ľudia a naši zákazníci o nápade recyklácie starých džínsov ručným tkaním:

„Neustále obdivujem vašu prácu, kvalitu, a jemný vkus, to ako si vážite tradíciu a dedičstvo predkov, ale tento krát ešte pridávam poklonu za tento skvelý nápad recyklácie. Pretože recyklácia, obnova, je prejavom vysokej úcty k životu a prírode, našej Matičky. Veľké ďakujem...“ 

„Za mňa áno, určite to zanechá menšiu uhlíkovú stopu akoby to malo ísť do zberne a následne to predať do Afriky.“

„A hlavne tých džínsov je veľa, je to trvácny materiál, až nezničiteľný, víde strih z módy a vyhodí sa. A toto čo vy robíte, nevyjde nikdy. Sledujem Vás už dlhšie, tieto džínsy ma dostali, som recyklátorka.“

„Ja som toľko riflí už povyhadzovala, no čo už. Mám to odkladať.

„Ručne tkané z jeansov je úplne nadčasové.“

„Je to úžasný materiál na tkanie.“

„Je to fantastický nápad...vaše výrobky mám veľmi rada, krásne a kvalitné.“

„Skvelý nápad a veľmi  prospešný, v podstate rifliam dávaš druhú šancu, aby boli užitočné.“

„Je to  úžasný nápad, začnem zbierať džínsy v rodine.“

Žurnál kredity:

Mária Mihóková, mama
Riana Žifčáková, dcéra