Recyklácia vynosených džínsov  ručným tkaním je jedinečný projekt na Slovensku, ktorý vznikol v našom ateliéri v roku 2023. Jeho cieľom je znižovanie textilného odpadu a oživenie remeselnej zručnosti ručným tkaním.

Čoraz viac ľudí uprednostňuje slow living, well-being, upcycling a zero-waste ako súčasť životného štýlu

Slovenská tradícia sa tak môže stať efektívnym riešením na zmiernenie environmentálnych problémov. 

Recyklácia džínsov sa týka každého jedného z nás. Denim sa vyrába z bavlny a je základom mnohých šatníkov – je pohodlný, trvácny a vždy v móde. Každý máme starých džínsov doma mnoho.

Taktiež stojí za to sa zamyslieť nad tým, že pri výrobe jedných džínsov sa vyprodukuje toľko skleníkových plynov ako pri jazde autom na vzdialenosť približne 130 kilometrov. (zdroj: www.edp.com) Ročne sa vyrobí 6 miliárd džínsov a 30 % z nich (1,8 miliardy džínsov) sa nikdy ani neoblečie. (zdroj: https://denimdudes.co)

Cena sa stala ekvalizérom pre spotrebiteľa a ľudia sa prestali pozerať na hodnotu. Posúvame tradíciu o krok ďalej tým, že kreatívnym spôsobom redizajnujeme džínsy do nových dlhotrvácnych inteiérových doplnkov. To v konečnom dôsledku zabraňuje tomu, aby džínsy skončili na skládke či boli vyvážané na skládky do tretích krajín. 

Počas pandémie Covid-19 mal celý svet čas na prehodnotenie mnohých hodnôt, zvykov a návykov. Začali sme si uvedomovať emocionálnu hodnotu toho, čo bolo vyrobené ručne, ako aj skrytý potenciál spomalenia. Pletenie, vyšívanie, šitie, vyšívanie, makramé vtrhli do našich domovov.

Novým trendom sa stáva návrat remeselnej zručnosti. Záľuby a zvyky našich babičiek boli podnietené zmesou úvah a nostalgie a začali byť „IN“. Produkty vyrábané pri rešpektovaní hodnôt slow sú zvyčajne jedinečné a mnohokrát zakorenené v kultúre, v ktorej sa realizujú. Používanie exkluzívnych techník určitých kultúr pomáha zachovať a šíriť jeho krásu. Namiesto používania chemických produktov a umelých vlákien, ktoré odčerpávajú prírodné zdroje, sú to prírodné vlákna. 

Vedeli ste, že džínsy sú najťažšie recyklovateľné odevy? A tak zopár dôvodov prečo by sme mali recyklovať džínsy ručným tkaním:

•    ručným tkaním sa spotrebuje 0% elektrickej energie,

•    tkáčske krosná vymysleli generácie pred nami na to, aby si na nich mohli zrecyklovať už nepotrebné oblečenie a nič v domácnosti nevyšlo nazmar,

•    denim je z bavlnených vlákien a bavlna je prírodná a udržateľná,

•    remeselným spôsobom znižujeme potrebu miesta na skládkach, pričom to pomáha znižovať približne 16 miliónov ton textilného odpadu, ktorý sa každoročne vyhodí. 

ČO ROBÍME PRETO V ATELIÉRI, ABY SME ZNÍŽILI  MNOŽSTVO TEXTILNÉHO ODPADU NA SLOVENSKU:

1. ORGANIZUJEME INDIVIDUÁLNE ZÁŽITKOVÉ WORKSHOPY "TKANIE + RECYKLÁCIA".  V ateliéri organizujeme individuálne  workshopy  na 150 ročných tradičných ľudových rodinných krosnách, na ktorých pracovali 3 generácie predkov. Na workshope si sami zrecyklujete vynosený textil a džínsy do výnimočných tkaných kobercov, vankúšov, prestieraní alebo matracov. 

2. KÚPOU DENIM VÝROBKU V ESHOPE ZÍSKATE 10% ZĽAVU. Vyberte si už hotový denim produkt v našom  eshope. Doručíte nám akékoľvek množstvo modrých, čiernych alebo sivých džínsov na našu adresu -  kuriérom/poštou/osobne. Získate tak 10% zľavu, ktorú si uplatníte, ak nám pred objednávkou v eshope napíšete email na ziva@zivadesign.sk, vystavíme vám faktúru, ktorú uhradíte, doručíte nám vaše džínsy poštou, kuriérom, osobne a my Vám následne vybraný Denim výrobok odošleme. 

3. VYROBÍME VÁM DENIM VÝROBKY V ROZMEROCH, FAREBNOSTI A VZOROM NA MIERU. Môžete sa inšpirovať našimi výrobkami v eshope alebo na sociálnej sieti Facebook a Instagram. Cenovú ponuku vám pripravíme podľa vašich požiadaviek do mailu. Po odsúhasení nám odošlete vaše vynosené džínsy na našu adresu a následne si odsúhlasíme termín výroby, ktorý je štandardne od 2 - 4 týždňov od doručenia materiálov. 

4. DARUJETE NÁM VAŠE MODRÉ, ČIERNE ALEBO SIVÉ DŽÍNSY. Vaše vynosené džínsy nám môžete darovať a poslať slovenskou kuriérskou službou na našu adresupretože sa vám páči myšlienka prepojenia 150 ročnej rodinnej tradície s recykláciou džínsov a záleží vám na zdraví našej planéty.

Dôležité vedieť: Džínsy musia byť čisté, bez aviváži, neposielajte krátke a zateplené nohavice, sukne, košele, šaty, baby rifle. Recyklujeme iba dlhé nohavice, modré odtiene, čierne a sivé džínsy. Iné farby neposielajte. Náklady za doručenie nehradíme. 

Adresa pre doručenie džínsov nájdete TU
Kontaktný email: ziva@zivadesign.sk, info@ziva.design