Recyklácia vynosených džínsov  ručným tkaním je jedinečný projekt na Slovensku, ktorý vznikol v našom ateliéri pri Trnave pred necelými dvomi rokmi. Jeho cieľom je podporovať zmysluplnú udržateľnosť s pozitívnym vplyvom na životné prostredie, rozvoj kreativity a návrat k remeselnej zručnosti.

Čoraz viac ľudí uprednostňuje slow fashion, slow living, upcycling a zero-waste  ako súčasť ich životného štýlu

Slovenská tradícia sa tak môže stať efektívnym riešením na zmiernenie environmentálnych problémov. 

Recyklácia džínsov sa týka každého jedného z nás. Denim sa vyrába z bavlny a je základom mnohých šatníkov – je pohodlný, trvácny a vždy v móde. Každý máme starých džínsov doma mnoho.

Taktiež stojí za to sa zamyslieť nad tým, že pri výrobe jedných džínsov sa vyprodukuje toľko skleníkových plynov ako pri jazde autom na vzdialenosť približne 130 kilometrov. (zdroj: www.edp.com) Ročne sa vyrobí 6 miliárd džínsov a 30 % z nich (1,8 miliardy džínsov) sa nikdy ani neoblečie. (zdroj: https://denimdudes.co)

Nekvalitné vlákna na úkor ceny. Cena sa stala ekvalizérom pre spotrebiteľa a ľudia sa prestali pozerať na hodnotu. Posúvame tradíciu o krok ďalej tým, že kreatívnym spôsobom redizajnujeme džínsy do nových funkčných výrobkov. To v konečnom dôsledku zabraňuje tomu, aby džínsy skončili na skládke či boli vyvážané na skládky do tretích krajín. 

Počas pandémie Covid-19 mal celý svet čas na prehodnotenie mnohých hodnôt, zvykov a návykov. Začali sme si uvedomovať emocionálnu hodnotu toho, čo bolo vyrobené ručne, ako aj skrytý potenciál spomalenia. Pletenie, vyšívanie, šitie, krížikové vyšívanie, makramé vtrhli do našich domovov.

Novým trendom sa stáva návrat remeselnej zručnosti. Záľuby a zvyky našich babičiek boli podnietené zmesou úvah a nostalgie a začali byť „IN“. Produkty vyrábané pri rešpektovaní hodnôt slow sú zvyčajne jedinečné a mnohokrát zakorenené v kultúre, v ktorej sa realizujú. Používanie exkluzívnych techník určitých kultúr pomáha zachovať a šíriť jeho krásu. Namiesto používania chemických produktov a umelých vlákien, ktoré odčerpávajú prírodné zdroje, sú to prírodné vlákna. 

Alebo, vedeli ste, že džínsy sú najťažšie recyklovateľné odevy?

10 dôvodov, prečo premeniť džínsy kreatívne a zároveň tradične, s veľkým kusom nového zážitku, na dobro pre našu zem:

•    ručným tkaním sa spotrebuje 0% elektrickej energie
•    tkáčsky stav vymysleli generácie pred nami na to, aby si na ňom mohli zrecyklovať už nepotrebné oblečenie a nič v domácnosti nevyšlo nazmar.
•    týmto spôsobom znižujeme spoločne  potrebu miesta na skládkach, pričom pomáha znižovať približne 16 miliónov ton textilného odpadu, ktorý sa každoročne vyhodí. 
•    denim je z bavlnených vlákien, bavlna je prírodná a udržateľná, ručným tkaním sa dá premeniť kreatívnym spôsobom na nové dlhotrvácne výrobky.

ČO PRETO ROBÍME V SÚČASNOSTI

1. Organizujeme individuálne workshopy na 150 ročných tkáčskych robustných  ľudových tkáčskych strojoch, na ktorých pracovali 3 generácie predkov. Sami si zrecyklujete svoje džínsy do výnimočných tkaných kobercov, vankúšov, matracov alebo tašiek. 

2. Vyberte si už hotový džínsový produkt v našom eshope. Akékoľvek množstvo vašich džínsov nám doručte na našu adresu, kuriérom/poštou/osobne. Získajte tak 12% zľavu, ktorú uplatníte  ak nám napíšete email na ziva@zivadesign.sk, do predmetu uveďte  JEANS12 a spätne vás budeme kontaktovať. Po doručení vašich džínsov vám vybraný výrobok odošleme. 

3Ponúkame odmenu za recykláciu vo forme 10% zľave na džínsové produkty na mieru podľa vašich požiadaviek. Inšpirujte sa našimi výrobkami v eshope. Cenovú ponuku vám pripravíme podľa vašich požiadaviek. Pre koberce potrebujeme vedieť šírku x dĺžku/cm, pre vankúše šírku x dĺžku/cm, s/bez ručne šitým vnútorným vankúšom, behúne na stôl šírku x dĺžku/cm. Iné výrobky ako sú sedacie vaky, matrace, prestierania majú štandardné rozmery.  

4. Vaše vynosené džínsy nám môžete darovať a poslať, pretože sa vám páči myšlienka prepojenia 150 ročnej rodinnej tradície s recykláciou vynosených džínsov a záleží vám na zdraví našej planéty.

Džínsy pošlite kuriérom/poštou/osobne a nechajte si z nich vyrobiť nadčasový dizajnový výrobok na mieru. Džínsy musia byť čisté, ideálne bez aviváži, neposielajte krátke a zateplené nohavice, sukne, košele, šaty, baby rifle. Recyklujeme iba dlhé nohavice, akékoľvek modré odtiene, čierne a sivé džínsy. Náklady za doručenie nehradíme. 

 Je čas na recykláciu vašich vynosených džínsov a zelenšiu zem, kde žijeme. 

Adresa pre doručenie džínsov:  ZIVA Design Studio, Lošonec 152, 919 04
Kontaktný email: ziva@zivadesign.sk, info@ziva.design